• Mistrovství
  Evropy 2016

  Po osmi letech se do České republiky opět vrátilo otevřené Mistrovství Evropy v Dogfrisbee a DiscDog klub byl jeho hrdým pořadatelem. Read More
 • X. Mistrovství
  České republiky

  Jubilejní ročník se konal v místě doslova Alfa a Omega. V místě, kde tradičně začínala a končila dogfrisbee sezóna - ve Dvoře Králové na Labem.
 • IX. Mistrovství
  České republiky 2015

  Areál Roudnice nad Labem hostil generálku pro Mistrovství Evropy 2016 a pořadatelskou premiéru výboru DDK.
 • 1
 • 2
 • 3

Klub

       
nůžkový altán DogChow 6x3 m Bannery DogChow 4 x 0,5 m (55 ks) Aparatura (použitelná i pro freestyle závody) plastové ohradníky (směs různých) - 30 - 40 ks
       
nůžkový stan Dog Chow 3x3 m plastové pásmo 60 m - 1ks stopky JVD - 2ks inkoustová tiskárna HP
       
desky pro rozhodčí plastové kbelíky na vodu klubová lékárnička  židle pro rozhodčí

Když jsem začala pracovat na nové podobě webových stránek, zjistila jsem, že mi tam trochu chybí "plastičtější" pohled na vznik klubu. Téměř veškerá psaná tvorba na starých stránkách pocházela od Jakuba, hlavního motoru tehdejšího dogfrisbee, a tak mne napadlo získat ještě další pohled na události, které způsobily, že máme dnes vlastní klub a že lidé z České republiky patří k uznávaným hráčům nejen v Evropě. Poprosila jsem tedy několik zakládajících členů, aby se s námi, kteří jsme u zrodu klubu nebyli, podělili o své vzpomínky na dogfrisbee pravěk.

Pavla Hejralová

 

A toto jsou:

klubové začátky očima Yvy Andrové

S myšlenkou založit klub přišel Kuba Štýbr.  Úplně poprvé frisbee v ČR předvedl na ukázce v rámci veletrhu v Praze Letňanech v roce 2006. Na jaře pak uspořádal první seminář v Jihlavě. Tam se mu podařilo odvážně vyprovokovat pár lidí k výjezdu na freestylové závody do polské Wroclavi. Zde si můžete prohlédnout pár fotek z akce.
Nevěděli a neuměli jsme skoro nic, ale byla to naprostá bomba. A i když tam Morava Praze řízky nenabídla, Jaroměř jela po individualistické linii a severní Čechy spíš okukovaly holky, myslím, že právě tam to pořádně všechno začalo. 

Jakub Štýbr, holky Urbáškovy, Lucka Schönová, Alena Smolíková, Pavel Ryttnauer, Jarda a Jarda a rodinka Androvic. Dala se tam dohromady parta lidí, kteří měsíc na to, v srpnu, založili klub.

Aby to bylo možné, bylo potřeba 3 členy do výboru a tím jsme spolu s Kubou byli já a Pavel Ryttnauer. Já s Pavlem jsme ale byli opravdu spíš jen do počtu. Hlavním iniciátorem, organizátorem a později po právu nazývaným guru byl od počátku Kuba Štýbr. Nebýt něho, frisbee by se možná v ČR pozvolna taky rozvinulo, ale určitě ne tak rychle a v takové kvalitě.

Na podzim 2006 uspořádal první distanční závody v Jaroměři a rovnou i s polskou účastí. 

V lednu 2007 se konala 1. členská schůze v rámci "konírny" na statku u Sedlec-Prčice. Našla jsem pár památečních záběrů a popis od Jany Vadasové, která byla od počátku taky u toho:
foto: Konírna - sobota, Konírna - neděle
popis událostí: text Jana Vadasová 

 V roce 2007, tedy hned následující rok po založení klubu, se frisbee v ČR rozjelo už opravdu naplno. 

Bilance roku 2007 s fotkami.

Fotka z 2. schůze klubu v Ústí nad Labem z prosinece 2007:

  

 A na závěr záznam z "konírny" - setkání klubu v únoru 2008  |  pro zvídavé šikulky

 Tak to jsou ty úplné počátky. A protože bylo tehdy členů pomálu, bylo možné, aby se schůze konaly zároveň jako výlety a víkendové akce. Teď už to sice reálné není, členů je hodně a to je skvělé.

Díky klubu je české a moravské frisbee doposavad jednotné a díky tomu i v Evropě a nakonec i ve světě neuvěřitelně úspěšné.

Za to patří velký dík Kubovi a teď i Tobě.

Iva Andrová

Síň slávy

Do Síně slávy může být uvedena jakákoliv osoba (i cizinec), která se výjimečným způsobem zasloužila o rozvoj dogfrisbee v ČR. Návrh na uvedení do Síně slávy může podat kterýkoliv člen DDKČR. Výbor DDKČR předloží všechny navržené kandidáty ke schválení nejbližší členské schůzi. Výbor může nedoporučit přijetí navrhovaných osob.

 

2015

V roce 2015 byl na členské schůzi do Síně slávy zvolen dlouholetý předseda a spoluzakladatel klubu

 

Jakub Štýbr

 

Jakub patří ke spoluzakladatelům klubu a díky jeho nadšení pro tento sport se dogfrisbee stalo uznaným kynologickým sportem. Jakub se zasloužil o propagaci tohoto sportu také tím, že pravidelně zveřejňuje články v časopise Psí sporty, jehož je i šéfredaktorem. 

 

2017

V roce 2017 byla na členské schůzi do Síně slávy zvolena jedna ze zakládajících členek a dlouholetá hráčka

 

Yvona Andrová

 

Yvona Andrová žije v Praze a byla jedním ze tří zakládajících členů klubu DiscDog CZ v roce 2006. S fenkou border kolie Chase se během pár let dokázala dostat mezi dogfrisbee špičku. Jejich freestyly patřily díky nápaditým a sehraným sestavám pravidelně k těm nejlepším. V roce 2010 vyhrály ve freestylu mistrovství Evropy. Založila značku CzechBlack – jejíž výrobky jsou oceňovány hráči po celém světě.

 

Klubové začátky očima Jakuba Štýbra,

prvního předsedy a zakladatele klubu 

ZKUŠENOSTI

To, kdo první hodil v Česku psovi disk, asi nezjistíme. Pravděpodobně se jednalo o disk látkový či některý z disků určených pro „lidské“ frisbee. Na několika českých internetových stránkách se dal najít popis hry zvané dogfrisbee, ale nikdo se až do roku 2004 tomuto sportu nevěnoval s ambicí soutěžit. Byl jsem tedy asi první, kdo navštívil oficiální soutěž v dogfrisbee, a to v půli července 2004 v německém Berlíně. Nešlo ani o to se soutěže zúčastnit, ale spíše tento sport vidět na vlastní oči. Nakonec jsme zvolili kompromis a s naší fenou belgického ovčáka tervueren Delphinou Erlander jsme se přihlásili do soutěže Minidistance, kde v podstatě jde „pouze“ o aportování hozených disků. A neskončili jsme bez úspěchu. V konkurenci 21 psů jsme skončili na 2. místě. Daleko cennější pro nás ale byly shlédnuté sestavy soutěžících v disciplíně freestyle v nichž vynikala především Marion Hussong s křížencem Emmou, která dnes patří k evropské špičce.

V září jsme vyrazili do Německa ještě jednou. V Mnichově jsme nastoupili už i v disciplíně freestyle, ale bez většího úspěchu. Na výsledku se podepsala naše nezkušenost a tréma. O částečnou satisfakci se postarala naše „důchodkyně“ osmiletá tervuerenka Cosey Mo Deabei třetím místem v Minidistance.

Během zimy jsem spustil stránkyhttp://www.discdogfreaks.com/, na kterých jsou základních informací o dogfrisbee a postupně se mi začali ozývat lidi se zájmem o tento sport. Přesto jsem ještě rok 2005 zůstal „osamocen“. I tak byl tento rok pro mě velmi důležitým předělem. Na Evropské výstavě v Tullnu jsem se setkal s Němci Sabinou Bruns a Marcusem Wolffem, kteří tam měli ukázku dogfrisbee. Po několikaměsíční elektronické komunikaci to bylo naše první osobní setkání a na jejich doporučení jsem v srpnu absolvoval seminář pod jejich vedením v polském Rybniku, který mi konečně odpověděl na spoustu otázek ohledně tréninku dogfrisbee.Kvůli vytíženosti Delfiny (cvičí s mojí ženou IPO a záchranářský výcvik) jsem od té doby začal trénovat s téměř čtyřletou fenou tervuerena Hupinou (Anee Oridix) a po necelém měsíci jsme vyrazili na Mistrovství Evropy v německém Neuss. Po právu jsme nastoupili v kategorii začátečníci a umístili se na 18. místě mezi 41 soutěžícími. V Neuss jsme ale opět především sbírali zkušenosti a kontakty a zároveň jsme poprvé upozornili na to, že se v ČR také něco děje…

DISCDOG.CZ

Koncem roku 2005 už jsem komunikoval s poměrně velkým množstvím lidí, kteří měli zájem se o dogfrisbee dozvědět víc a stále více se opakovaly dotazy na nějaký seminář. Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou uspořádat seminář pod vedením někoho z Německa či Holandska, ale cena by byla příliš vysoká. Nakonec jsem proto zvolil variantu uspořádat Víkend dogfrisbee a podělit se s účastníky o zkušenosti, které jsem do té doby získal. Na prvním Víkendu dogfrisbee se nás počátkem června roku 2006 sešlo v Jihlavě více než třicet. Mezi úplnými začátečníky se objevili i lidi, kteří si již doma také trénovali, a tak nebylo složité je přemluvit k účasti na soutěži v Polsku, kde se v tomto roce konal první ročník Dog Chow Disc Cupu. Nakonec se soutěže ve Wroclawi zúčastnilo 6 českých týmů a v konkurenci polských a dokonce i holandských týmů se rozhodně neztratily. Alena Smolíková s border kolií Keysi (Drapper Dame Black Chevers) vyhrála kategorii začátečníků, ve které byla ještě Míša Andrová s border kolií Arnikou (Arnika Fitmin) třetí. Já s Hupinou jsem byl nakonec druhý v kategorii open. Sbírku pohárů ještě doplnila Lucka Shönová s chodským psem Darrim (Darri Stamo-Bud) vítězstvím v soutěži Quadruped.Další měření sil bylo na pořadu v září, kdy se konalo finále polského poháru ve Varšavě. Bohužel termín kolidoval s jinými akcemi, a tak se do polské metropole vydaly pouze dva české týmy – Alena Smolíková s Keysi a Markéte Urbášková s Chuckie (Chuckie of Bonchance & Riatta). A v nabité konkurenci se holky opravdu vyznamenaly. Mezi šestnácti nejlepšími týmy z Polska byla Alena druhá a Markéta čtvrtá. V září se toho vůbec událo hodně. Ve dnech 16.-17.9.2006 proběhl již druhý Víkend dogfrisbee, kam kromě části účastníků prvního setkání přijelo i dost nových nadšenců. Krom toho jsme v sobotu oficiálně založili DiscDog klub České republiky, zkráceně DiscDog.cz a tím „zlegalizovali“ naši činnost... Povzbuzeni klubovou sounáležitostí vyrazila hned následující víkend dvě auta do holandského městečka Sevenum, kde se konalo Mistrovství Evropy v dogfrisbee. Kvůli poruše ale na místo dorazilo jen jedno a tak nás reprezentovaly pouze dva z pěti přihlášených týmů - Míša Andrová s Arnikou a Markéte Urbášková s Chuckie. Obě statečně bojovaly v kategorii začátečníků. Míša skončila na 10. a Markéta na 17. místě.

PRVNÍ ČESKÁ (POLSKÁ) SOUTĚŽ 

Přestože léto skončilo, my jsme se na vrchol sezóny teprve připravovali. Byla jím první česká soutěž v dogfrisbee, která proběhla v půlce října na cvičišti ZKO Jaroměř. Pro jednoduchost se soutěžilo v disciplínách na dálku, přesnost či čas.Uspořádat první soutěž jsem se rozhodl na popud častých dotazů, kdy bude nějaká soutěž u nás. Zklamáním proto pro mě bylo, že se z Česka přihlásilo dohromady pouze 8 týmů. Naštěstí nás mohutně podpořili kolegové z Polska, kterých přijelo celkem 15 týmů, přitom mnozí z nich až z Varšavy. V chladném, ale slunečném počasí proběhly ve dvou dnech soutěže v MiniDistance, the Quadruped, TimeTrial a DogDartbee. Padlo několik rekordů a především díky Míše Andrové a Lucce Shönové neputovali všechny ceny do Polska...Tím první sezóna dogfrisbee v Česku skončila. Věřím, že se nás na jaře sejde zase o trošku víc a budeme moc uspořádat i první soutěž ve freestylu.

Výbor klubu

Pavla Hejralová člen výboru - předseda/jednatel, webmaster, finance, komunikace se sponzory, archivace výsledků soutěží pavla.hejralova[at]gmail.com +420 604 646 319
Veronika Urbášková  člen výboru, mezinárodní komunikace, komunikace s pořadateli soutěží veronika.urbaskova[at]gmail.com   
Pavel Ryttnauer  člen výboru, předseda komise rozhodčích, inventář klubu pavel.ryttnauer[at]gmail.com   
lveta Chomátová člen výboru, PR (Instagram, FB) a komunikace s pořadateli soutěží    
Jan Kašpar člen výboru, PR (FB, Youtube, tištěná média)