Mistrovství Evropy

Ve frisbee existuje více organizací se svými vlastními pravidly, proto také každoročně probíhá několik “Mistrovství Evropy”. Nicméně, pokud zaslechnete někoho mluvit o blíže nespecifikovaném Mistrovství Evropy, můžete se celkem spolehnout, že se jedná o ME pořádané podle pravidel USDDN a The Quadruped. Komplexností a obsazeností akce v posledních letech, se ME dostalo neoddiskutovatelného prvenství v celosvětovém žebříčku velkých, mistrovských akcí, a to i napříč různými pravidly. Jedná se o skutečný svátek dogfrisbee, jež si v posledních letech oblíbily také týmy z ostatních kontinentů, především z Asie.

 

Zatímco MS je pevně zakořeněno ve svém tradičním dějišti, ME cestuje po jednotlivých evropských zemích. Česká republika tuto jedinečnou akci hostila již dvakrát – v letech 2008 a 2016.

České týmy na ME pravidelně dosahují skvělých výsledků a patří k absolutní evropské špičce. Především v ženském Quadrupedu – od roku 2009 se titul Mistryň Evropy nehnul z ČR.

mistrovství Evropy 2020

V roce 2020 se ME bude odehrávat v Německu. Informace budeme postupně přidávat.

 

 

mistrovství evropy 2019

Bologna, Itálie 30. 8. – 1. 9.

Česká Republika opět potvrdila, že je opravdovou dogfrisbee velmocí. Ne díky počtu týmů věnujících se dogfrisbee, z tohoto hlediska patříme spíš k “trpaslíkům”, ani počtem týmů účastnících se ME, tam jsme se museli sklonit před výpravou z Polska a domácími Italy. Naším hlavní tahákem je celková úroveň českého dogfrisbee. Ačkoli na tituly ve Freestylu jsme letos nedosáhli, i tak slavíme dva Mistry:

Mistři Evropy v Quadrupedu žen – Pavla Hejralová a Shailene

Mistři Evropy v SMD – Michaela Andrová a Kim 

Velmi kvalitní zastoupení jsme měli také v řadách rozhodčích v čele s Pavlem Ryttnauerem jako hlavním rozhodčím pro Quadruped a Nikol Vízkovou jako hlavní rozhodčí pro freestylovou minidistance.  

To nicméně není všechno! Pokud by se letos udělovala cena za nejlepší fanoušky, případně něco na způsob “Spirit of the Game” jako je v ultimate, šla by tato trofej jednoznačně k nám. Čeští hráči mimo své výkony na hřišti neváhali věnovat svou energii – při teplotách přes 30ºC a nebi bez mráčku to nebylo jen tak – podpoře ostatních týmů a burcování notně pasivních přihlížejících. Je nade vší pochybnost, že letošní ME vděčí za finálovou atmosféru právě české výpravě.  

DiscDog klub ČR chce tímto poděkovat všem našim zástupcům, od hráčů přes rozhodčí až po “doprovod”, za tu nejlepší možnou reprezentaci. A samozřejmě gratulujeme novým Mistrům.

FS Open TOP 20

  1.  Michaela Andrová a Kim
  2. Alena Smolíková a Kira
  3. Martin Lev a Erzík

SPTF TOP 20

Mistři Evropy 2019 – Michaela Andrová a Kim

  1. Daniel Řepa a Raven
  2. Pavla Hejralová a Shailene

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2019 – Pavla Hejralová a Shailene

  1. Markéta Urbášková a PC

mistrovství Evropy 2018

Trnava, Slovensko, 3. – 5. 8. 2018

Poprvé v historii bylo víc než reálné, že by do ČR jely úplně všechny tituly – ve FS průběžně 2. Míša s Kim, 3. Martin s Erzem s minimální ztrátou na průběžně prvního Thomase Fishera s Bollem z Německa; v SPTF po prvním kole na děleném prvním místě Dan Řepa s Kirou s 24 body (po druhém kole bohužel propad na 26. místo). Nakonec si Česko domů odvezlo „jen“ 2 tituly Mistrů Evropy, 1 titul Vice-Mistra a 1 titul 2. Vice-Mistra. Navíc také vybojovalo prvenství v soutěži zemí a také v doprovodné FS Divizi II byly na bedně 2 týmy v českých barvách.

Krom sportovních úspěchů se Češi lvím podílem zasloužili také o famózní atmosféru především nedělního finálového programu. Byli jsme na začátku každé mexické vlny, roztleskávání a tanečních párty na ploše.

FS OPEN TOP 15

Vice-Mistr Evropy 2018 – Míša Andrová a Kim
5. místo – Verča Urbášková a Sushi
9. místo – Martin Lev a Erzo
13. místo – Kristýna Nosková a Mejza

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2018 – Kristýna Nosková a Mejza

Quadruped Muži

Mistři Evropy 2018 – Jiřka Piskoř a Abby
2. Vice-Mistři Evropy 2018 – Vojta Nosek a Mejza

FS Divize II

2. místo – Dan Řepa a Raven
3. místo – Lenka Bilíková a Nuri

ec_logo

mistrovství Evropy 2017

Tarragona, Španělsko  25. – 27. 8.

Po loňském domácím mistrovství, které se odehrálo v Roudnici nad Labem, se v roce 2017 stalo hostitelskou zemí daleké Španělsko. Kvůli dlouhé a náročné cestě hodně hráčů zvažovalo svou účast na tomto podniku. Velkou obavu také dělalo hráčům případné horko. Nakonec však do Španělska vyrazila početná skupinka závodníků a rozhodně se neztratila. Svůj titul jednoznačně obhájila Kristýna Nosková, která se již po druhé v řadě stala Mistryní Evropy v Quadrupedu žen. Navíc k tomuto titulu přidala ještě skvělé druhé místo v disciplíně SPTF. Své hráčské umění dobře zhodnotila i Veronika Urbášková se Sushi a stala se I. Vicemistryní Evropy ve freestyle.  Ani zbytek českých hráčů se neztratil.

FS Open TOP 20

4. Veronika Urbášková + Sushi (I. vicemistryně)

7. Alena Smolíková +Kira

13. Marcela Nosková + Gerry 

16. Alena Smolíková + Jerry 

19. Kristýna Nosková + Mejza 

SPTF TOP 20

2. Kristýna Nosková + Mejza

6. Veronika Urbášková + Sushi

10. Alena Smolíková + Jerry

11. Petra Lakomá + Entr

13. Martin Lev + Erzo

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2017 – Kristýna Nosková a Mejzí

4. Marcela Nosková + Ex

Quadruped Muži

6. Vojtěch Nosek + Gerry

7. Martin Lev + Erzo

mistrovství Evropy 2016

Roudnice nad Labem, Česká republika, 9. – 11. 9.

Po osmi letech se do České republiky opět vrátilo otevřené Mistrovství Evropy v Dogfrisbee a spolu s ním do Roudnice nad Labem zavítali účastníci z celkem 16 zemí Evropy a Asie. Během 3 dní – od 9. do 11. září – se na čtyřech hřištích představilo celkem 136 týmů ve 3 freestylových kategoriích a 214 týmů ve třech distančních disciplínách. 

FS OPEN TOP 20

6. Veronika Urbášková a Sushi

8. Kristýna Nosková a Mejza

10. Michaela Andrová a Kim

13. Alena Smolíková a Jerry

14. Veronika Urbášková a Filé

15. Pavla Hejralová a Cawick

18. Tereza Brožková a Lotka

20. Kateřina Lukešová a Tazz

SPTF TOP 20

9. Michaela Andrová a Kim

14. Kristýna Nosková a Mejza

16. Petra Lakomá a Entr

18. Alena Smolíková a Jerry

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2016 – Kristýna Nosková a Mejza

3. Radka Vrublovská a Airin

6. Kristýna Kvapilová a Charlie

8. Pavla Hejralová a Cawick

Quadruped Muži

Mistři Evropy 2016 – Jiřka Piskoř a Abby

3. Ondřej Uhlíř a Ju

6. Martin Lev a Erzo

mistrovství Evropy 2015

Hackenbroich, Německo, 14. – 16. 8. 

Letošní Mistrovství Evropy, kterého se letos účastnilo 16 zemí světa včetně Číny a Japonska, je za námi a opět zněla česká hymna!

Qudruped žen…

…byl zcela pod česko-polskou taktovkou: 
Přestože se Kristýna Nosková s Mejzím nedostala do finále, připravila divákům nepopsatelně silný zážitek, když hned v úvodních kolech skupin opět posunula hranici světového rekordu na 84,16 m!!!

V poslední šanci to dlouho vypadalo na postup Pavly Hejralové s Cawickem, nakonec ji ale o pouhé 2 metry přehodila Anna Radomska z Polska. Do finále tedy postoupily dvě Polky (Dominika Piszczek s Kiperem a Anna Radomska s Westem) a dvě naše závodnice – Lucka Schönová s Boogiem a Markéta Urbášková s PC. Naše holky následně nejprve vyřadily polské reprezentantky (ačkoli o postup do dalšího kola se musela Markéta utkat s Annou Radomskou až v rozstřelu poté, co se ani jednomu týmu nepoveld chytit disk) a pak si to rozdaly o zlato. Z tohoto souboje nakonec vyšla vítězně Markéta s PC a získala tak titul Mistryně Evropy 2015, Lucce a Boogiemu připadl titul vicemistrů.

Quadruped mužů…

…vypadal velice slibně poté, co Jiřka Piskoř s Abby hladce postoupil do finále. V prvním finálovém kole bohužel Abby nechytila ani jeden disk, a tak tomuto týmu připadla „brambora“.

Ve freestylu… 

…si naše týmy vedly také výborně. Letos poprvé se kvůli vysokému počtu účastníku – 110 týmů v kategorii Open – dělal „cut“ a do druhého kola freestylu nastupovalo jen nejlepších 50 týmů (po prvním kole freestylu a kole minidistance). Českou republiku reprezentovalo čtrnáct týmů a deseti z nich se podařilo dostat do Top 50!!! 

V konečných Top 10 skončily hned 3 české týmy – na 9. místě Lucka Schönová s Dixi, na 7. místě Terka Brožková s Lotkou a na celkově 3. místě, nicméně s titulem vicemistra Evropy (na 1. místě byl neevropský tým, který nemohl získat titul) skončila Alena Smolíková s Jerry.

Ačkoli nešlo o mistrovskou kategorii, nelze opomenout ani 4. místo Nikol Vízkové s Pussou (z 26 týmů) v Divizi II.

Super Minidistance…

…vypadala po prvním kole slibně. Do Top 50 – z celkového počtu cca 170 startujících – postoupilo opět 10 českých týmů. Na průběžném 4.-6. místě byla Terka Brožková s Lotkou s 23 body a s 22 body šly do druhého kola Veronika Urbášková se Sushi, průběžné 13.-20. místo. 

Druhá kola se ale bohužel ani jednomu z našich týmů nevyvedla. Nejlépe nakonec skončila Alena Smolíková s Jerry (21 + 21 bodů) na 17. místě. 

Výsledky jsou k náhlednutí zde: http://www.discdogchallenge.de/…/detai…/4-event-hackenbroich (prozatím jen pořadí Top 50)

A na závěr evropského reportu velké díky celému českému týmu za atmosféru, jakou po celou dobu mistrovství vytvářel – ať už jde o vydatné fandění nejen českým týmům, taneční párty na hřišti v přestávce mezi freestyly (ke shlédnutí na facebooku)…

Takže ve zkratce, VŠICHNI JSTE BYLI SKVĚlÍ!!!

mistrovství Evropy 2014

Kaposvár, Maďarsko, 8. – 10. 8. 2014

FREESTYLE OPEN

Česká republika prodloužila svou medailovou sérii ve Freestyle Openu díky skvělému výkonu Aleny Smolíkové s Jerry, které obsadily 3. místo. Hned další v pořadí, na 4. místě, skončila Lucka Schönová s Dixi.

QUADRUPED

Další „cenné kovy“ si čeští reprezentanti dovezli z Quadrupedu.
Lucka Schönová, letos s Dixi, opět zvítězila. Stala se tak 6ti násobnou držitelkou titulu Mistr Evropy v Quadrupedu.

Tento rok jsme však poprvé měli opravdu horké želízko i mezi muži – Jiřku Piskoře, donedávna evropského rekordmana. Jiřka nakonec s fenkou Abby vybojoval titul 1. vicemistra Evropy v Quadrupedu.

A ačkoli se nevyhlašoval nejdelší hod, určitě stojí za zmínku, že i toto ocenění by patřilo českým týmům:

V ženách Kristýně Noskové s Mejzím díky výkonu 73,9 m.

V mužích Jiřkovi Piskořovi s Abby díky výkonu 90,64 m.

SUPERMINIDISTANCE

Nejlepším českým týmem v SuperMinidistance byl na 5. místě (z celkem 72 týmů) Martin Stoklasa s Izzym.

BONSAI

Ve freestylové kategorii Bonsai nejlépe skončila Eva Kostková s Greasy, které obsadily 2. místo. Hned za nimi, na 3. místě, skončila Alena Smolíková s Chipsy

Kompletní výsledky z ME USDDN 2014 si můžete prohlédnout zde.

mistrovství Evropy 2013

St. Gallen, Švýcarsko, 2013

Sezóna 2013 přinesla pro české dogfrisbee velké úspěchy. Postaraly se o ně nejen stálice českého dogfrisbee – Lucka Schönová, Pavel Kos, Alena Smolíková – ale i nováčci, především Jiřka Piskoř, který se zapsal do tabulek Quadrupedu nejdelším evropským hodem 88 m.

Úspěšné bylo i Mistrovství Evropy pořádané ve Švýcarsku, kde česká výprava byla jednou z nejpočetnějších a také nejúspěšnějších. Nejen že získala ocenění za nejlepší tým šampionátu, ale především členové DiscDog klubu si odnášely mistrovské tituly. Mistriní Evropy v Quadrupedu se stala Lucka Schönová a první vicemistryní se stala Markéta Urbášková, tedy hned dvě ženy z česka na stupních vítězů. Nechybělo mnoho a stupně vítězů by ovládla kompletně Česká republika.

Freestyle ovládli Japonci, tak by se stručně daly nazvat závody v kategorii freestyle OPEN. Nejlepším českým, a tedy i evropským hráčem roku 2013, se po zásluze stal Pavel Kos, který dokázal odolat obrovské konkurenci evropských týmů a umístil se na třetím místě. Úspěchy však přišly i z kategorie  Bonsai (Small dogs), kde první skončila Alena Smolíková a třetí místo obsadila Kristýna Alexová.  Ve skupině freestyle STARTERS si stříbro vybojovala Klára Stoklasová.

Třešničkou na dortu a posledním oceněním bylo již zmíněné vyhlášení nejlepšího týmu.

mistrovství Evropy 2012

Poznaň, Polsko

Na letošní ME jela Česká republika již podruhé za sebou obhajovat titul Mistra Evropy ve Freestylu (Yvona Andrová & Chase – 2010, Alena Smolíková & Keysi – 2011). Ačkoli se obhajoba nepovedla, 3. místo Pavla Kose s Coffeem (a titul 2. Vícemistr Evropy) je obrovským úspěchem, neboť v Openu se letos utkalo rekordních 79 týmů z celé Evropy. 

Ačkoli pro účast na ME USDDN se není třeba kvalifikovat, pro zájemce o reprezentaci na ME 2012 proběhla letos porvé „kvalifikace“ podle DD ČR. Čtyři týmy s největším počtem bodů získaných v závislosti na umístění na MČR 2011, KDDF 2012 nebo FFFF 2012 a úřadující Mistr Evropy představovali oficiální reprezentaci DiscDog klubu České republiky pro rok 2012.

mistrovství Evropy 2008

Mnichovice, Česká republika, 2008

138 týmů z 11 evropských zemí! Tolik národností se na žádné dogfrisbee akci na světě doposud nikdy nesešlo a i počet týmů je minimálně v Evropě rekordní. To vše jsme si „spáchali“ předposlední zářijový víkend v Mnichovicích u Prahy. Letošní Mistrovství Evropy totiž hostil náš DiscDog klub České republiky, a tak jeho členové nejen že reprezentovali naši zemi ve velmi nabité konkurenci, ale zároveň zajišťovali i plynulý průběh celé soutěže.

Náš hlavní cíl coby organizátorů bylo udržet nastavenou laťku z loňského roku, kdy ME hostil v Polsku Darek Radomski. Perfektní hřiště, kvalitní rozhodčí a plynulý průběh. Rovněž se nám zamlouvalo udržet tradici soutěže ve třech disciplínách – Quadruped, Super Pro Toss&Fetch a samozřejmě Freestylu, což bylo vloni poprvé. Do té doby byl vždy samozřejmostí Freestyle a pouze jedna z dalších disciplín. V neděli večer jsme unaveni mohli z reakcí našich hostů vyvodit, že se nám vše podařilo. Až na jednu věc, kterou jsme však ovlivnit nemohli – vloni ve Vratislavi bylo dokonalé i počasí… 

Celou reportáž si můžete přečíst na starých stránkách DiscDog klubu. Napsal Jakub Štýbr (Psí sporty)