Klubové začátky očima Jakuba Štýbra

prvního předsedy a zakladatele klubu 

ZKUŠENOSTI

To, kdo první hodil v Česku psovi disk, asi nezjistíme. Pravděpodobně se jednalo o disk látkový či některý z disků určených pro „lidské“ frisbee. Na několika českých internetových stránkách se dal najít popis hry zvané dogfrisbee, ale nikdo se až do roku 2004 tomuto sportu nevěnoval s ambicí soutěžit. Byl jsem tedy asi první, kdo navštívil oficiální soutěž v dogfrisbee, a to v půli července 2004 v německém Berlíně. Nešlo ani o to se soutěže zúčastnit, ale spíše tento sport vidět na vlastní oči. Nakonec jsme zvolili kompromis a s naší fenou belgického ovčáka tervueren Delphinou Erlander jsme se přihlásili do soutěže Minidistance, kde v podstatě jde „pouze“ o aportování hozených disků. A neskončili jsme bez úspěchu. V konkurenci 21 psů jsme skončili na 2. místě. Daleko cennější pro nás ale byly shlédnuté sestavy soutěžících v disciplíně freestyle v nichž vynikala především Marion Hussong s křížencem Emmou, která dnes patří k evropské špičce.

V září jsme vyrazili do Německa ještě jednou. V Mnichově jsme nastoupili už i v disciplíně freestyle, ale bez většího úspěchu. Na výsledku se podepsala naše nezkušenost a tréma. O částečnou satisfakci se postarala naše „důchodkyně“ osmiletá tervuerenka Cosey Mo Deabei třetím místem v Minidistance.

Během zimy jsem spustil stránkyhttp://www.discdogfreaks.com/, na kterých jsou základních informací o dogfrisbee a postupně se mi začali ozývat lidi se zájmem o tento sport. Přesto jsem ještě rok 2005 zůstal „osamocen“. I tak byl tento rok pro mě velmi důležitým předělem. Na Evropské výstavě v Tullnu jsem se setkal s Němci Sabinou Bruns a Marcusem Wolffem, kteří tam měli ukázku dogfrisbee. Po několikaměsíční elektronické komunikaci to bylo naše první osobní setkání a na jejich doporučení jsem v srpnu absolvoval seminář pod jejich vedením v polském Rybniku, který mi konečně odpověděl na spoustu otázek ohledně tréninku dogfrisbee.Kvůli vytíženosti Delfiny (cvičí s mojí ženou IPO a záchranářský výcvik) jsem od té doby začal trénovat s téměř čtyřletou fenou tervuerena Hupinou (Anee Oridix) a po necelém měsíci jsme vyrazili na Mistrovství Evropy v německém Neuss. Po právu jsme nastoupili v kategorii začátečníci a umístili se na 18. místě mezi 41 soutěžícími. V Neuss jsme ale opět především sbírali zkušenosti a kontakty a zároveň jsme poprvé upozornili na to, že se v ČR také něco děje…

DISCDOG.CZ

Koncem roku 2005 už jsem komunikoval s poměrně velkým množstvím lidí, kteří měli zájem se o dogfrisbee dozvědět víc a stále více se opakovaly dotazy na nějaký seminář. Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou uspořádat seminář pod vedením někoho z Německa či Holandska, ale cena by byla příliš vysoká. Nakonec jsem proto zvolil variantu uspořádat Víkend dogfrisbee a podělit se s účastníky o zkušenosti, které jsem do té doby získal. Na prvním Víkendu dogfrisbee se nás počátkem června roku 2006 sešlo v Jihlavě více než třicet. Mezi úplnými začátečníky se objevili i lidi, kteří si již doma také trénovali, a tak nebylo složité je přemluvit k účasti na soutěži v Polsku, kde se v tomto roce konal první ročník Dog Chow Disc Cupu. Nakonec se soutěže ve Wroclawi zúčastnilo 6 českých týmů a v konkurenci polských a dokonce i holandských týmů se rozhodně neztratily. Alena Smolíková s border kolií Keysi (Drapper Dame Black Chevers) vyhrála kategorii začátečníků, ve které byla ještě Míša Andrová s border kolií Arnikou (Arnika Fitmin) třetí. Já s Hupinou jsem byl nakonec druhý v kategorii open. Sbírku pohárů ještě doplnila Lucka Shönová s chodským psem Darrim (Darri Stamo-Bud) vítězstvím v soutěži Quadruped.Další měření sil bylo na pořadu v září, kdy se konalo finále polského poháru ve Varšavě. Bohužel termín kolidoval s jinými akcemi, a tak se do polské metropole vydaly pouze dva české týmy – Alena Smolíková s Keysi a Markéte Urbášková s Chuckie (Chuckie of Bonchance & Riatta). A v nabité konkurenci se holky opravdu vyznamenaly. Mezi šestnácti nejlepšími týmy z Polska byla Alena druhá a Markéta čtvrtá. V září se toho vůbec událo hodně. Ve dnech 16.-17.9.2006 proběhl již druhý Víkend dogfrisbee, kam kromě části účastníků prvního setkání přijelo i dost nových nadšenců. Krom toho jsme v sobotu oficiálně založili DiscDog klub České republiky, zkráceně DiscDog.cz a tím „zlegalizovali“ naši činnost… Povzbuzeni klubovou sounáležitostí vyrazila hned následující víkend dvě auta do holandského městečka Sevenum, kde se konalo Mistrovství Evropy v dogfrisbee. Kvůli poruše ale na místo dorazilo jen jedno a tak nás reprezentovaly pouze dva z pěti přihlášených týmů – Míša Andrová s Arnikou a Markéte Urbášková s Chuckie. Obě statečně bojovaly v kategorii začátečníků. Míša skončila na 10. a Markéta na 17. místě.

PRVNÍ ČESKÁ (POLSKÁ) SOUTĚŽ 

Přestože léto skončilo, my jsme se na vrchol sezóny teprve připravovali. Byla jím první česká soutěž v dogfrisbee, která proběhla v půlce října na cvičišti ZKO Jaroměř. Pro jednoduchost se soutěžilo v disciplínách na dálku, přesnost či čas.Uspořádat první soutěž jsem se rozhodl na popud častých dotazů, kdy bude nějaká soutěž u nás. Zklamáním proto pro mě bylo, že se z Česka přihlásilo dohromady pouze 8 týmů. Naštěstí nás mohutně podpořili kolegové z Polska, kterých přijelo celkem 15 týmů, přitom mnozí z nich až z Varšavy. V chladném, ale slunečném počasí proběhly ve dvou dnech soutěže v MiniDistance, the Quadruped, TimeTrial a DogDartbee. Padlo několik rekordů a především díky Míše Andrové a Lucce Shönové neputovali všechny ceny do Polska…Tím první sezóna dogfrisbee v Česku skončila. Věřím, že se nás na jaře sejde zase o trošku víc a budeme moc uspořádat i první soutěž ve freestylu.