Historie DogFrisbee

1938 – za vše můžou koláče

Počátky frisbee se pojí s koláči. Prvními „létajícími talíři“ byly totiž údajně kovové formy na koláče od Frisbie Pie Company z Bridgeportu v Connecticutu. Studenti v univerzitním kampusu v Yale si s nimi ve volných chvílích házeli tak jako my s dnešním „frisbíčkem“. V roce 1938 vycítil obchodně zdatný Fred Morrison určitý potenciál, když mu jistí návštěvníci pláže za jeho plechovou formu od koláče v hodnotě 5 centů byli ochotni zaplatit 25 centů.  

Věci se daly do pohybu a plastový disk byl zanedlouho na světě.Označení Frisbee (u nás familiérně frisbíčko) bylo původně obchodním názvem disku od firmy Wham-O. Ta tak přejmenovala svůj první létající talíř, původně uvedený na trh jako Pluto platter. Název plechových “disků” byl totiž tak zažitý, že lidé i tento disk stále nazývaly frisbie. Jméno Frisbee se nakonec tak vžilo, že se stalo obecným označením létajícího talíře.

1974 – bez kuráže na stadion nelez

Otcem Dogfrisbee jako sportu je Američan Alex Stein, který si 4. července 1971 pořídil vipeta a pojmenoval ho podle jeho popelavé barvy Ashley (ash – popel).Tehdy 19 letý Alex byl hráčem frisbee a při trénincích si brzy všiml, že i jeho pes je talířem okouzlen. 

Pro zrod dogfrisbee byl rozhodující 5. srpen 1974. V Los Angeles se hrálo baseballové utkání mezi Dodgers a Reds. Ačkoli Alex nebyl v té době jediný, kdo svému psovi házel disk, byl to právě Alex, který během komerční přestávky s Ashleym vtrhl na hřiště a před zaplněnými ochozy si spolu začali hrát s diskem. 

Ashley uchvátil tisíce diváků svojí rychlostí a výskoky, při kterých chytal hozený talíř. Ochranka stadionu zpočátku nezakročila, a dokonce i oficiální komentátor doplnil společné výkony prvního známého dogfrisbee týmu několika slovy. Teprve po osmi minutách, kdy Alex svou show ukončil a zamířil k východu, byl zatčen. 

V nastalém zmatku nemohl Ashley svého spoluhráče následovat a v chumlu lidí se ztratil. Následující 3 dny bloudil po okolí, než si ho na Long Beach všimla jedna rodina, která se ho ujala. Získat Ashleyho zpět se Alexovi podařilo díky oznámení v televizi a rozhlase. 

Alex s Ashleym se stali doslova přes noc slavnými. Byli hosty mnoha televizních show, objevili se na titulních stranách časopisů a Ashley dokonce hrál hlavní roli v dokumentu, který získal nominaci na Oscara. Kromě toho vyhrál třikrát Mistrovství světa v Dogfrisbee a jméno po něm nesou jedna z dogfrisbee pravidel – Ahsley Whippet Invitational. 

Ashley zemřel v Alexově náruči ve věku 14 let. Frisbee hrál až do svých třinácti. O jeho úmrtí informovala téměř všechna média v USA

Pravidla

Pravidel, podle kterých můžete v dogfrisbee soutěžit, je několik. Každý hráč si může vybrat takové, jaké mu vyhovuje nejlépe.
V České republice hrajeme převážně dle pravidel USDDN (Freestyle, Super MiniDistance, MiniDistance), ale některé soutěže vznikly úpravou a derivací z pravidel jiných. Disciplíny jako DogDartbee, Paralelní Time Trial a Pyramid jsou vyloženě českou variantou, které se ale těší velké oblibě u soutěžících, a to nejen domácích.

V této kapitole si můžete prostudovat pravidla disciplín, se kterými se setkáte na soutěžích pořádaných v České republice a Evropě, pravidla pro soutěže Divize II a dalšími, které klub v průběhu své činnosti zpracuje.

Oficiálních soutěží v ČR se mohou účastnit pouze psi starší 18 měsíců.

distanční disciplíny

SuperPro Toss&Fetch (USDDN)

V ČR nazývaná Superminidistance je jednou z oblíbených distančních disciplín, ve které se kombinuje hned několik důležitých technik frisbee – přesnost, rychlost a vzdálenost.

V této disciplíně lze získat titul mistr České republiky, mistr Evropy a mistr světa.

the Quadruped

V „quadrupedu“ nejde o čas, ani přesnost, ale hlavně o vzdálenosti a technice. Je to disciplína, kde hodně záleží na správné technice hodu a fyzické zdatnosti hráče.

V této disciplíně je udělován titul mistr České republiky a mistr Evropy.

DogDartbee

Tato disciplína je velmi oblíbená mezi hráči zkušenými i nováčky. V této disciplíně jde především o přesnost. Jsou to v podstatě „šipky“ se psem. Cílem je nashromáždit co nejvíce bodů v 9 kvalifikačních hodech, aby tým mohl postoupit do semifinále a utkat se v soubojích dvojic o finále.

TimeTrial

V této disciplíně jde především o rychlost. Během dvou kvalifikačních kol musí tým vždy uskutečnit dva platné hody za hranici 20 yardů. Tým s nejrychlejšími časy vyhrává.

 

Paralelní TimeTrial

Česká derivace TimeTrialu. Kvalifikace probíhá jedním kolem, kde hráč musí mít dva platné hody za hranicí 20 yardů. Podle výsledného času se nejlepších 16 týmů, systémem „pavouk“ utká proti sobě o stupně vítězů.

Record Chase

Na českých akcích téměř nevyužívaná distanční disciplína, která je myšlena jako doplnění závodů USDDN. Cílem soutěže je dosáhnout co nejdelšího hodu, který bude zakončen úspěšným chycením disku psem . Nejdelší hod (rekord), je nejdelší platný pokus dosažený v kterékoli části závodu. 

Freestyle

USDDN

V České republice nejpoužívanější pravidla pro freestyle.

Ve freestyle USDDN lze získa titul Mistr České republiky, Mistr Evropy a Mistr Světa.

AWI

U nás nevyužívaná pravidla, ale lze najít během roku evropské podniky, kde se dle těchto pravidel hraje. Dle AWI se hraje hlavně v Holandsku a Belgii.

Překlad pravidel připravujeme.

UFO

Závody dle pravidel UFO jsou rozšířené hlavně v západní Evropě (Holandsko, Belgie, Švýcarsko). V České republice jsou používaná velmi zřídka.

Překlad pravidel připravujeme.

EDDR

Evropská verze pravidel, kombinující již zaběhlá pravidla USDDN, AWI a UFO. 
I když pravidla vznikla pro potřeby Evropy, v současné době je žádná z Evropských zemí nevyužívá.

pravidla pro přestup z divize II (starters)

Jednou z hlavních činností DiscDog klubu je podpora a rozvoj tohoto sportu v České republice. Způsobů, jak podpořit závodníky, aby startovali na závodech, může být mnoho, ale jedním z nich je vyhlášení tzv. divize II. Ta slouží převážně nováčkům a začínajícím týmům. Tato kategorie byla nejprve vyhlašována pouze v disciplíně freestyle (tzv. Freestyle Starters), k ní se v roce 2016 přidala divize II v distanční disciplíně  SuperPro Toss&Fetch.

V této kapitole naleznete, jaká jsou pravidla a limity pro přestup do kategorie vyšší – divize I (Open).

Seznam týmů s povinným nebo dobrovolným přestupem do vyšší divize

Freestyle Starters

Na soutěž Freestyle – divizi II (STARTERS) se vztahují stejná pravidla USDDN jako na soutěž v divizi I (OPEN). Je zde pouze upraven způsob posuzování některých bodovaných prvků.

V divizi II mohou startovat všechny týmy, které v minulosti nestartovaly v divizi I (OPEN). Tato kategorie je primárně určena pro začínající týmy. V této kategorii hráči NEMUSÍ ve své sestavě předvést prvek VAULT.

SPTF divize II

Tato pravidla pro Super MiniDistance – divizi II jsou platná od 1. 3. 2016 s úpravou platnou od 1. 1. 2024  a vztahují se na všechny soutěže pořádané v ČR pod záštitou DiscDog klubu ČR.

Na soutěž Super MiniDistance – divizi II se vztahují stejná pravidla USDDN jako na soutěž v divizi I. Je zde pouze nastaveno výkonnostní omezení pro start týmu v této divizi a specifikace podmínek pro přestup do divize I.