Mistrovství Evropy

Ve frisbee existuje více organizací se svými vlastními pravidly, proto také každoročně probíhá několik „mistrovství Evropy“. Nicméně, pokud zaslechnete někoho mluvit o blíže nespecifikovaném mistrovství Evropy, můžete se celkem spolehnout, že se jedná o ME pořádané podle pravidel USDDN a The Quadruped. Komplexností a obsazeností akce v posledních letech se ME dostalo neoddiskutovatelného prvenství v celosvětovém žebříčku velkých mistrovských akcí, a to i napříč různými pravidly. Jedná se o skutečný svátek dogfrisbee, jenž si v posledních letech oblíbily také týmy z ostatních kontinentů, především z Asie.

Zatímco MS je pevně zakořeněno ve svém tradičním dějišti, ME cestuje po jednotlivých evropských zemích. Česká republika tuto jedinečnou akci hostila již dvakrát – v letech 2008 a 2016.

České týmy na ME pravidelně dosahují skvělých výsledků a patří k absolutní evropské špičce. Dlouhodobě se českým reprezentantům daří především v ženském quadrupedu. Na ME 2022 ve Slovinsku se mistryní Evropy v SPTF stala Veronika Urbášková a český úspěch v této disciplíně podtrhl 3. místem Dan Řepa. Dvě stříbrné medaile si přivezly české týmy i s posledního ME v Maďarsku, a to Veronika Urbášková a Lumini ze SPTF a překvapivě ještě juniorka Kateřina Šimonová s Pacičkou z quadrupedu žen.

mistrovství Evropy 2024

13.–15. 9. 2024 – Česká republika

Po osmi letech se vrcholná událost evropského dogfrisbee vrací do České republiky. Mistrovství Evropy se uskuteční ve známém areálu Nový svět ve Dvoře Králové nad Labem.

Registrace účastníků byly spuštěny 2. února 2024 a kapacity navýšené organizačním týmem výboru DiscDog klubu ČR na maximum možného vzhledem ke kapacitě areálu a možnostem rozhodčích byly zaplněny během několika málo hodin.

Startovné bylo stanoveno následovně:

Super Open Freestyle – 35 EUR / 850 Kč
SPTF – 25 EUR / 600 Kč
The Quadruped – 20 EUR / 500 Kč
Freestyle Division II – 30 EUR / 750 Kč
Freestyle Bonsai – 30 EUR / 750 Kč
Person per night – 7 EUR/150 Kč

Na jeho zaplacení mají přihlášené týmy čas do 30. dubna 2024 včetně. Poté budou případně oslovovány týmy náhradníků v pořadí podle přihlášek.

Aktuálně jsou do soutěže přihlášeny týmy z 25 zemí včetně exotických hostů z USA, Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Každý startující si odveze památeční tričko, které je třeba si objednat do 31. července 2024.

mistrovství Evropy 2023

24.–27. 8. 2023 – Maďarsko

USDDN DogFrisbee European Championship 2023 se uskutečnilo od 25. do 27. srpna v Kincsem Lovaspark rendezvényhelyszín v městečku Tápiószentmárton zhruba 70 km jihovýchodně od Budapešti.

Program zahrnoval klasické disciplíny Freestyle Open, Freestyle Bonsai, Freestyle Divize II, SuperPro Toss&Fetch, SuperPro Toss&Fetch divize II a the Quadruped mužů a žen.

Do soutěže se přihlásily závodní týmy z Rakouska, Belgie, Chorvatska, Německa, Řecka, Maďarska, Izraele, Itálie, Japonska, Lotyšska, Litvy, Norska, Polska, Slovenska, Slovinska, Španělska a Švýcarska. Českou republiku zastupovalo 43 týmů, což byla jedna z nejpočetnějších výprav na ME, a v nabité konkurenci se české týmy neztratily. Z napínavých soubojů vyválčily dvě stříbrné medaile zásluhou Veroniky Urbáškové s Luminim v SPTF, kteří o zlatou medaili přišli až v dramatickém rozhozu se Szymonem Harężou s Fruziou, a Kateřiny Šimonové s Pacičkou, které senzačně obsadily druhé místo v quadrupedu žen.

Podrobnosti a kompletní výsledky naleznete na facebookových stránkách pořadatelů z Akela Frisbee Teamu.

Seznam přihlášených.

mistrovství Evropy 2022

26.–28. 8. 2022 – Slovinsko

Po dvou letech pauzy je opět naděje, že se budeme moci setkat na dvou velkých akcích dogfrisbee a to  na mistrovství Evropy konané ve Slovinsku a mistrovství světa, poprvé v historii konané mimo USA,  konkrétně v polské Poznani.

Členská schůze rozhodla o uvolnění částky pro podporu týmů reprezentujících ČR a DiscDog klub.

Výbor klubu pak následně vypracoval kvalifikační kritéria pro získání podpory a také o tom, jakou finanční částku použít.

Po dlouhých diskusích bylo nakonec rozhodnuto že klub uvolní 2 x 20 000 Kč.
Maximální počet týmů, kterým bude podpora rozdělena, bude: 3x FS, 3x SPTF a 3x Quadruped v případě ME.

Kritéria podle kterých můžete získávat body k udělení kvalifikace naleznete ZDE.

mistrovství evropy 2019

Bologna, Itálie 30. 8. – 1. 9.

Česká republika opět potvrdila, že je opravdovou dogfrisbee velmocí. Ne díky počtu týmů věnujících se dogfrisbee, z tohoto hlediska patříme spíš k “trpaslíkům”, ani počtem týmů účastnících se ME, tam jsme se museli sklonit před výpravou z Polska a domácími Italy. Naším hlavní tahákem je celková úroveň českého dogfrisbee. Ačkoli na tituly ve freestylu jsme letos nedosáhli, i tak slavíme dva Mistry:

Mistři Evropy v quadrupedu žen – Pavla Hejralová a Shailene

Mistři Evropy v SMD – Michaela Andrová a Kim 

Velmi kvalitní zastoupení jsme měli také v řadách rozhodčích v čele s Pavlem Ryttnauerem jako hlavním rozhodčím pro quadruped a Nikol Vízkovou jako hlavní rozhodčí pro freestylovou minidistance.  

To nicméně není všechno! Pokud by se letos udělovala cena za nejlepší fanoušky, případně něco na způsob “Spirit of the Game” jako je v ultimate, šla by tato trofej jednoznačně k nám. Čeští hráči mimo své výkony na hřišti neváhali věnovat svou energii – při teplotách přes 30ºC a nebi bez mráčku to nebylo jen tak – podpoře ostatních týmů a burcování notně pasivních přihlížejících. Je nade vší pochybnost, že letošní ME vděčí za finálovou atmosféru právě české výpravě.  

DiscDog klub ČR chce tímto poděkovat všem našim zástupcům, od hráčů přes rozhodčí až po “doprovod”, za tu nejlepší možnou reprezentaci. A samozřejmě gratulujeme novým mistrům.

Vybraná umístění českých týmů:

FS Open TOP 20

  1.  Michaela Andrová a Kim
  2. Alena Smolíková a Kira
  3. Martin Lev a Erzík

SPTF TOP 20

Mistři Evropy 2019 – Michaela Andrová a Kim

  1. Daniel Řepa a Raven
  2. Pavla Hejralová a Shailene

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2019 – Pavla Hejralová a Shailene

  1. Markéta Urbášková a PC

mistrovství Evropy 2018

Trnava, Slovensko, 3. – 5. 8. 2018

Tak to byla jedna velká dogfrisbee párty! Skvělá organizace, vynikající povrch a našlapané startovní pole. Navíc nikdy jsme neměli víc na dosah všechny čtyři tituly – ve FS průběžně 2. Míša s Kim, 3. Martin s Erzem s minimální ztrátou na průběžně prvního Thomase Fishera s Bollem z Německa; v SPTF po prvním kole na děleném prvním místě Dan Řepa s Kirou s 24 body; v quadrupedím finále naši nejsilnější borci.

Nakonec si Česko domů odvezlo dva zcela suverénní tituly mistrů Evropy, oba z quadrupedu – v ženách oslavila hattrick Týna Nosková s Mejzou, v mužích zaúřadoval Jiřka Piskoř s Abby. V mužích jsme navíc zásluhou Vojty Noska s Gerrym ukořistili také titul 2. vicemistra.
Po dvouleté absenci se na bednu ve freestylu opět dostavil český tým. Martin s Erzem sice zaznamenali propad, ovšem Míša Andrová s Annakim nakonec braly stříbro. Holky předvedly vynikající výkon a jejich souboj o prvenství s Thomasem Fisherem byl bezesporu nejlepším finále ME v historii – oba týmy předvedli takřka perfektní sestavy (jen 2 nechycené disky).

Našim super-žhavým želízkům v SMD Danovi s Kirou chybělo pověstné sportovní štěstí. Ačkoli Dan házel kvalitní hody do středovky, Kira dva smolně vypinkla, tedy jen 4 chycené, což v konkurenci ME znamenalo propad až na 26. místo.

Krom sportovních úspěchů se Češi lvím podílem zasloužili také o famózní atmosféru především nedělního finálového programu. Byli jsme na začátku každé mexické vlny, roztleskávání a podobně. Nikoho tak nemůže překvapit, že velkou finální taneční párty vyplňující čas do vyhlášení způsobili opět Češi.

A cena pro nejúspěšnější zemi putovala znovu k nám!

Vybraná umístění českých týmů:

FS OPEN TOP 15

Vice-Mistr Evropy 2018 – Míša Andrová a Kim
5. Verča Urbášková a Sushi
9. Martin Lev a Erzo
13. Kristýna Nosková a Mejza

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2018 – Kristýna Nosková a Mejza

Quadruped Muži

Mistři Evropy 2018 – Jiřka Piskoř a Abby
2. Vice-Mistři Evropy 2018 – Vojta Nosek a Mejza

FS Divize II

2. Dan Řepa a Raven
3. Lenka Bilíková a Nuri

ec_logo

mistrovství Evropy 2017

Tarragona, Španělsko  25. – 27. 8.

Poprvé ve své historii se ME přestěhovalo do horkého Spanělska. Pro české hráče to znamenalo cestu více než 2000km dlouhou, a tak se do Tarragony vypravila, na české poměry, skromná skupina tří posádek. Respektive čtyř, ale jedna to ve Francii musela otočit a zamířit zpátky domů.

Vysoké teploty byly horší o vysokou vzdušnou vlhkost. Navíc celé tři dny panovalo po většinu času jasné počasí. Pořadatelé ovšem udělali vše, co mohli, aby bylo ME pro všechny co nejpříjemnější – hlavní hřiště se každý večer zavlažovalo a pro psy byly neustále k dispozici bazénky a hadice s vodou. Díky relativně menšímu počtu závodníků bylo také možné soutěž v pátek a sobotu v 1 hodinu přerušit a pokračovalo se až kolem 5. hodiny odpolední. Opravdu smrtící tak byla jen neděle, kdy se muselo jet bez přestávky.

Velkým testem koncentrace a odolnosti psů bylo hlavní hřiště, kde se odehrával celý freestyle. Hustou osvěžovanou trávu totiž osídlily vosy, kterých byla už tak po celém areálu spousta. Někteří psi tak na hřišti zcela odmítli hrát. To naštěstí nebyl případ ani jednoho z českých týmů. Nejlépe ve Freestylu si nakonec vedla Verča Urbášková se Sushi, která skončila na 4. místě, jako druhý nejlepší evropský tým. První dvě místa opět získali japonští hráči. Do Top 10 se dostala také Alča Smolíková s Kirou.

Matka příroda se tentokrát rozhodla zkoušet připravenost týmů opravdu ve velkém. Na vedlejším hřišti se při prvním kole Supermini cca 1m nad plochou prohánělo hejno ptáků sem a tam. Z českých týmů na to doplatila Alča Smolíková s Kirou. Na svém kontě už měly 4x chycený pokus za 5 bodů, více než 40 vteřin k dobru a Alča do vzduchu poslala další dokonalou pětku. Jenže Kiře doslova před nosem proletěl pták. Zmatená Kira ztratila disk z dohledu a než se znovu zorientovala, disk dopadl na zem. Nejenže tak holky minuly tento hod, ale Alča si navíc pro disk musela doběhnout, protože Kira nebyla schopná zjistit, kde leží. Tím pádem Ála sice stihla ještě tak tak vyhodit jeden disk, ale to už byl jen uspěchaný pokus bez přípravy. Opět se tu ale ukázala síla české reprezentace – když jeden tým vypadne, zastoupí ho jiný. Na stříbro dosáhla skvělým výkonem Týna Nosková s Mejzou, která v pátečním Quadrupedu žen navíc obhájila titul a stala se tak dvojitou medailistkou.

Při vyhlašování nejlepší země byla již potřetí vyhlášená Česká republika, nicméně tentokrát šlo o kiks pořadatelů, kteří jednu z polských závodnic započítali mezi české týmy. Česká výprava na to samozřejmě ihned upozornila. Zatímco organizátoři zkoumali své výsledky a přemýšleli, jak situaci vyřešit, Češi na pódium vytáhli Poláky, kteří si sami omyl vůbec neuvědomili a aplaudovali Čechům. 

Nakonec, pro zmatení zbytku Evropy a světa, nejlepší zemi slavilo Česko-Polsko.

Vybraná umístění českých týmů:

FS Open TOP 20

4. Veronika Urbášková + Sushi (I. vicemistři)

7. Alena Smolíková +Kira

13. Marcela Nosková + Gerry 

16. Alena Smolíková + Jerry 

19. Kristýna Nosková + Mejza 

SPTF TOP 20

2. Kristýna Nosková + Mejza (I. vicemistři)

6. Veronika Urbášková + Sushi

10. Alena Smolíková + Jerry

11. Petra Lakomá + Entr

13. Martin Lev + Erzo

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2017 – Kristýna Nosková a Mejzí

4. Marcela Nosková + Ex

Quadruped Muži

6. Vojtěch Nosek + Gerry

7. Martin Lev + Erzo

mistrovství Evropy 2016

Roudnice nad Labem, Česká republika, 9. – 11. 9.

Po osmi letech se ME vrátilo do ČR a za tu dobu se rozrostlo na největší dogfrisbee akci na světě. Dodrželi jsme tradici z roku 2008 a freestyle opět posuzoval mezikontinentální set rozhodčích v čele s Laurou Moretz (USA) a Jimmy Chenem (Čína).

Velký počet těch nejlepších závodníků z celé Evropy, Češi v plné síle a početná skupina špičkových japonských týmů přilákaly do Roudnice také solidní diváckou kulisu. Konkurence na této Evropě byla opravdu velká. Bednu ve freestylu nakonec zcela obsadili japonští borci, a tak se titul Mistra Evropy posunul až na 4. místo Joanně Korbal z Polska. Nejlepším týmem startujícím za ČR byla pátá Lucka Hirai Plevová s Megan, která ovšem dorazila s japonskou výpravou. Hned za ní skončila další Češka Verča Urbášková se Sushi. A mezi nejlepší desítku se dostaly ještě další dva naše týmy – Týna Nosková s Mejzou a Míša Andrová s Annakim.

V Supermini se v Top 10 české barvy mihly jen díky Míše Andrová s Annakim, které skončily na dělené 8. příčce.

V Quadrupedu jsme však na domácí půdě slavili opravdové žně. Jak v mužích, tak v ženách ČR získala nejen tituly Mistrů Evropy – Jiřka Piskoř s Abby a Týna Nosková s Mejzou, ale i tituly 2. Vicemistrů – Ondra Uhlíř s Juno a Radka Vrublovská s Airin.

I tentokrát se udělovala cena pro nejúspěšnější zemi a i tentokrát ji získali čeští reprezentanti.

Největším úspěchem byl však bezesporu výkon celého organizačního týmu! Všichni pomocníci, ač dobrovolníci, prokázali největší možnou míru profesionality a zajistili “naší Evropě” pozitivní ohlasy z celého světa.

Vybraná umístění českých týmů:

FS OPEN TOP 20

6. Veronika Urbášková a Sushi

8. Kristýna Nosková a Mejza

10. Michaela Andrová a Kim

13. Alena Smolíková a Jerry

14. Veronika Urbášková a Filé

15. Pavla Hejralová a Cawick

18. Tereza Brožková a Lotka

20. Kateřina Lukešová a Tazz

SPTF TOP 20

9. Michaela Andrová a Kim

14. Kristýna Nosková a Mejza

16. Petra Lakomá a Entr

18. Alena Smolíková a Jerry

Quadruped Ženy

Mistři Evropy 2016 – Kristýna Nosková a Mejza

3. Radka Vrublovská a Airin

6. Kristýna Kvapilová a Charlie

8. Pavla Hejralová a Cawick

Quadruped Muži

Mistři Evropy 2016 – Jiřka Piskoř a Abby

3. Ondřej Uhlíř a Ju

6. Martin Lev a Erzo

mistrovství Evropy 2015

Hackenbroich, Německo, 14. – 16. 8. 

Po posledních dvou ročnících, které ovládly týmy z Asie, se zavedlo pravidlo, že titul Mistra Evropy může získat jen evropský soutěžící. Tedy první Evropan v pořadí bere titul. Ve freestylu zvítězil Shaun Hirai s Gatsem z Japonska a my jsme tak získali, opět zálsuhou Alči Smolíkové s Jerry, titul 1. Vicemistra Evropy, ačkoli holky zopakovaly své umístění z loňska a skončily celkově 3. Mezi nejlepších 10 se navíc probojovala i Terka Brožková s Lotkou a Lucka Schönová s Dixi. Nutno zmínit, že na Evropu do Německa dorazil rekordní počet soutěžících a poprvé v historii se tak musel ve Freestylu (110 týmů) a v Supermini (174 týmů) dělat “cut”, kdy k druhému kolu FS mohlo nastoupit jen nejlepších 50 týmů a v Supermini nejlepších 70.

V Supermini se letos nezadařilo, nejlépe dopadla 17. Alča Smolíková s Jerry. V Quadu mužů to vypadalo nadějně, ale Jiřka Piskoř s Abby bohužel opustili finále jako první. Zato Quadruped žen byl jedna velká česká jízda! Nejprve Týna Nosková a Mejza předvedli neuvěřitelný hod v délce 84,16m čímž o více než 10m překonali světový rekord. Výkon byl o to cennější, že Quadruped posuzoval jeho tvůrce Jeff Hoot (USA) a regulérnost pokusu tak nemohla být jednoznačnější. Týna pak bohužel vypadla, ale do finálové čtveřice se probojovaly další dvě české harcovnice – Lucka Schönová s Boogiem a Marky Urbášková a PC. Po napínavém úvodním kole, kdy se o postupu rozhodovalo v rozhozu mezi Marky a Polkou Aniou Radomskou, holky s přehledem vyřadily další polskou reprezentantku Dominiku Piszczek a rozdaly si to o zlato. Šestinásobná šampionka se nakonec musela sklonit před Marky. Každopádně Quadruped žen byl, nejen pro české fanoušky, famózním zážitkem.

Nelze opomenout ani tradiční české cheerleadingové aktivity – právě Češi byli iniciátory legendárního tance v dešti, kterým se podařilo oživit upadajácí morálku nedělního deštivého dne. (ke shlédnutí na facebooku)…

Výsledky jsou k náhlednutí zde: http://www.discdogchallenge.de/…/detai…/4-event-hackenbroich (prozatím jen pořadí Top 50)

Vybraná umístění českých týmů:

FS OPEN TOP 20

II. Vicemistři Evropy – Alena Smolíková a Jerry (BOC)

7. Tereza Brožková a Lotrajda (BOC)

9. Lucie Schönová a Dixi (mix BOC)

Quadruped Ženy

Mistři Evropy – Markéta Urbášková a PC (AUO)

Vicemistři Evropy – Lucie Schönová a Boogie (ChP)

Světový rekord – 84,16m – Kristýna Nosková a Mejza (BOC)

Quadruped Muži

4. Jiří Piskoř a Abby

mistrovství Evropy 2014

Kaposvár, Maďarsko, 8. – 10. 8. 2014

Evropa v Maďarsku byla po organizační stránce velmi slabá, což v kombinaci s teplotami vysoko přes 30ºC v účastnících nezanechalo nejlepší dojmy. Jedním ze zásadních “kiksů” bylo rozhodnutí navýšit počet postupujících z prvního kola Quadrupedu oproti standardním 3 na 4 týmy. Tím pádem psi, kteří se prokousali celou skupinou, museli v příšerném vedru odběhat celé jedno kolo navíc (celkem tedy 4 kola). České týmy však i v náročných podmínkách potvrdily své kvality. Nejlépe si vedla Lucka Schönová s Dixi, která si na své konto připsala další, již šestý titul Mistryně Evropy v Quadrupedu žen. Nejdelší hod si však patřil Týně Noskové s Mejzou, kteří ovšem z finále vypadli jako první. V mužích vydobyli druhé místo Jiřka Piskoř a Abby. Jiřkovi patřil nejdelší mužský pokus, který byl o 10 metrů a pár drobných delší než nejdelší hod vítězného Sergeye z Ruska. Ale přesně o tom je Quad, důležitý není jen absolutně nejdelší hod.

Ve freestylu měli pořadatelé těžkou hlavu ze sestavení náhodného startovního pořadí. Startovky museli několikrát opravovat, což způsobilo, že těsně před startem Openu oznámili změnu pořadí. Lucka Plevová tak musela rychle pro psa, protože najednou měla startovní číslo 2. Nakonec jí to zřejmě prospělo, protože se stala Mistryní s náskokem téměř 3 bodů. Ačkoli Lucka již v té době žila v Japonsku, reprezentovala ještě ČR. Českou freestylovou medailovou sérii prodloužily také Alena Smolíková s Jerry, které se ziskem bronzu staly 2. Vicemistryněmi ve Freestylu. Do top 10 se dostala také Lucka Schönová a to hned se 2 psy – na 4. místě s Dixi a na 8. s Jimmem. 

V Supermini si nejlépe vedl Martin Stoklasa s Izzym, celkově na 5. místě.

Kompletní výsledky z ME USDDN 2014 si můžete prohlédnout zde.

Vybraná umístění českých týmů:

FS OPEN TOP 20

Mistři Evropy – Lucie Plevová a Rayo (BOC)

2. Vicemistři Evropy – Alena Smolíková a Jerry (BOC)

4. místo – Lucie Schönová a Dixi (mix BOC)

8. místo – Lucie Schönová a Jimmy (BOC)

SPTF

5. místo – Martin Stoklasa a Izzy (ESP)

Quadruped Ženy

Mistři Evropy – Lucie Schönová a Dixi

mistrovství Evropy 2013

St. Gallen, Švýcarsko, 2013

Že Švýcaři umí vyrábět vynikající hodinky je všeobecně známo. My můžeme navíc potvrdit, že umějí pořádat také velkolepé dogfrisbee akce. Závodit na Evropě v městečku Saint Gallen bylo doslova potěšením. Závod byl o to zajímavější, že díky neustále se stupňující kvalitě ME a evropských závodníků, se Evropy poprvé zúčastnili také Japonci, kteří představují absolutní světovou špičku. 

Pro Českou republiku bylo toto ME dalším milníkem – mezi rozhodčí pro hlavní freestylové kategorie ve FS Open byl poprvé pozván Čech, respektive Češka. Hráče posuzovala Veronika Urbášková.

Do freestylové medailové sbírky přibyl další bronz Pavla Kose s Coffeem. Tato dvojice obhájila 3. místo z předchozího roku a stala se zároveň nejlepším evropským týmem, protože na 1. a 2. místě skončili závodníci z Japonska. 

V Quadrupedu absolutně zaválely české holky – Lucka Schönová prodloužila svou neporazitelnost, letos s Bobinkou (ChP) a na druhém místě skončila Markéta Urbášková a PC. 

Novinkou mistrovství byla cena pro nejúspěšnější zemi. S hrdostí oznamujeme, že i tato cena odjela do ČR. 

Ze všeho nejvíc si ale ceníme toho, že za hranice opět vyjela skvělá skupina nejen závodníků, ale i fanoušků, kteří mají lví podíl na letošních úspěších.  

mistrovství Evropy 2012

Poznaň, Polsko

V uplynulých letech se na Evropách vysloveně dařilo, takže i do Polska se odjíždělo s tím, že by to zase mohlo “zacinkat”. České frisbee v uplynulých dvou letech přebralo freestylovou neporazitelnost od německého páru Sabine Bruns a Marcuse Wolffa (do roku 2010 jediní mistři Evropy ve FS). Při ME 2007 v polské Vratislavy jsme slavili první mistrovský titul, tehdy v SMD. A Quadrupedu vládnou od roku 2009 české ženy.

Lucka Schönová potvrdila roli favoritky a znovu zvítězila v Quadu žen. Marky Urbášková s Chuckie odešly bez medaile jen s bramborou, nicméně jim patřil nejdelší hod. 

Také ve Freestylu se podařilo alespoň částečně obhájit – na 3. místě skončil Pavel Kos s Coffeem a získal tak, v doposud nejpočetněji obsazeném Openu (79 týmú), titul 2. Vicemistrů Evropy. 

Po loňském půstu se navíc opět bodovalo v Supermini. Titul 1. Vicemistrů Evropy vybojovali Filip Šimera a jeho fantasticky skákající Viktorka.
Češi samozřejmě dostáli i své pověsti fanoušků a vytvořili “Quadrupedí tanec” inspirovaný charakteristickým stylem posuzování maďarského rozhodčího na Qaudruped Petera Séfsika. Choreografii quadího tance (čas 2:02) a momenty ze zákulisí české účasti na ME můžete shlédnout tady.

mistrovství Evropy 2011

Boom, Belgie

Pro tento rok se ME posunulo jen kousíček a svou premiéru si odbylo v Belgii. 

Průběh Evropy poněkud zkomplikovala nedělní průtrž mračen, která před nejlepšími 10 freestylisty zalila hlavní hřiště přívalem vody. Na hrací ploše se vytvořilo jezero a začalo se uvažovat o tom, že se druhé kolo FS zruší. Voda se ale nakonec rychle vsakovala a za čtvrt hodiny už na place nebylo víc než pár malých kaluží. Závod tedy pokračoval a závodníci se začali rozhazovat. A je tu další problém – ME se konalo na místě, kde týden nazpět proběhl hudební festival a po dešti se na hřišti začaly objevovat nejrůznější pozůstatky teté akce od pivních víček až po dvaceti centimetrové hřebíky. Účastníci místo stížností vběhli na plochu a během pár minut bylo hřiště vysbírané a vyčištěné, takže evropský dogfrisbee svátek se mohl dohrát až do konce. Ale vezměme to popořádku. 

Česká republika měla co obhajovat. Avšak mimo Quadrupedu žen, kde slavila mistrovský hattrick Lucka Schönová, poprvé s Dixi, se favoritům z loňska nedařilo – úřadující mistryně ve FS Yva Andrová skončila na 24. místě a 2. Vicemistryni ze SMD Lucku s Dixi byste našli až v druhé polovině výsledkové listiny. Jenže česká reprezentace ukázala svou “nadupanost”. Freestyle zcela ovládla Alča Smolíková. Se svou starší fenkou, veleslavnou Keysi získala titul Mistrů Evropy a to takovým způsobem, že obě jejich kola freestylu byla hodnocená cca o 5 bodů více než další freestyle v pořadí. K tomu přidala ještě titul 1. Vicemistryně, který vybojovala s Britney. 

V Supermini jsme tentokrát pohořeli, nejlépe skončila Lucka Schönová s Bobinkou na 13. místě. Zato v Quadrupedu žen Lucku na bedně doplnila s bronzem Marky Urbášková s Chuckie.

mistrovství Evropy 2010

Lith, Nizozemí

Tady se psala historie. Když se Evropa naposledy konala v Nizozemí, jela česká repre na zkušenou. Tentokrát se jelo bojovat o medaile. 

Královský freestyle proběhl poněkud kontroverzním způsobem. Pořadatelé se rozhodli “usnadnit” práci rozhodčím a freestyle Open tak posuzovali dva sety rozhodčích – jedna polovina týmů tak hrála v sobotu posuzovaná jedněmi rozhodčími a v neděli druhými, druhá polovina naopak. U disciplíny, kde jsou body z velké části subjektivní to nebylo nejšťastnější rozhodnutí. Nicméně Češi si i s tímto poradili ve velkém stylu. V Top 10 skončily hned 3 naše závodnice. Jednou z nich byla Yvona Andrová, která s Chase získala jako historicky první Čech titul Mistra Evropy ve Freestylu! Na stupních po Yvině levici navíc stanul další český tým – Lucka Plevová a Garp. Sedmou příčku obsadila Marky Urbášková s Chuckie.

Dařilo se i v distančních disciplínách. Lucka Schönová s Darrim obhájili titul v Quadu žen. S Dixi si pak Lucka odvezla ještě 3. místo ze Supermini.

mistrovství Evropy 2009

Verden, Německo

Do Německa dorazila silná česká výprava – ne jen po stránce závodní, ale i fanouškovské. Česká banda převzala úkol hlavních “cheerleaderů” a svým povzbuzováním hnala k těm nejlepším výkonům jak české, tak i všechny ostatní týmy. Právě zde vznikl v tvořivých českých hlavičkách památný pokřik: FLOATER, FOREHAND, BACKHAND, FRISBEE IS MY BEST FRIEND (floutr, forhend, bekhend, frisbí is maj best frend)! 

Spoustě týmů dělal problém silný, nárazový vítr. Ten, v kombinaci s hřištěm ohraničeným neprostupným živým plotem ukončil naděje na dobré umístění nejednomu hráči, když se například při freestylové mini disk stočil a skončil mimo hřiště na druhé straně plotu. Než pes našel skulinu, kudy se pro disk dostat, nebo než si pro disk doběhl sám hráč, obvykle už tým neměl čas na dostatečný počet hodů. Nejlepší českou dvojicí v Openu byl ostřílený Jakub Štýbr s Putee na 6. místě.

A Jakub potvrdil pozici českého tahouna i v supermini, kterou opět ovládl – potřetí v řadě skončil na ME v této disciplíně na bedně a do své sbírky si připsal druhý titul Mistra Evropy, tentokrát s Putee. V této disciplíně jsme však měli ještě jednoho medailistu a to Slávka Přibyla s Magnetem na 3. místě.

K českým mistrům Evropy se navíc přidala Lucka Schönová, když s Darrim jako první česká žena zvítězila v Quadrupedu.

mistrovství Evropy 2008

Mnichovice, Česká republika

Na vůbec první evropský šampionát na domácí půdě se sjela pořádná skupina českých hráčů – a to jak početně, tak výkonnostně. A i těch evropských týmů dorazilo požehnaně. Do kategorie Open nastoupilo rekordních 44 týmů a celého mistrovství se zúčastnil úctyhodný počet 11 zemí. Jedním z taháků byl určitě i rozhodcovský set pro freestyle tvořený dvěma rozhodčími z USA – Melissou Heeter a Bryanem Lamkym – a Japoncem Yachim Hiraiem. 

Mistrovství se konalo třetí zářijový víkend a počasí bylo až neobvykle chladné. Navíc vál opravdu studený vítr, takže práce všech čárových i hlavních rozhodčích si zasluhuje poklonu.

České republika si na své konto připsala druhý titul Mistrů Evropy ze Supermini, tentokrát zásluhou Michala Romana s Jessee Jamesem. Loňský mistr Jakub Štýbr celou situaci jistil z druhého místa. 

Domácí týmy se ovšem neztratily ani v královském FS Openu – nádherné 9. místo vyzávodili Jindra Pecháček a Ro, tým který loni ještě startoval v kategorii Starters.

Quadruped mužů poznamenal pořadatelský omyl, když komentátor přehlédl skutečný počet mužů ve skupině a jednomu z polských závodníků po prvním hodu zahlásil, že už má jistý postup a nemusí dál házet. Polský závodník toho využil a rozhodl se pošetřit si psa. Brzy se však ukázalo, že to nebyla pravda a zmíněný tým by s nejkratším pokusem vypadl. Situaci vyřešil Jakub Štýbr (vedoucí organizátor), který startoval ve stejné skupině, a odstoupil, čímž poškozený tým poslal do dalšího kola. Bohužel právě Jakub byl největším českým favoritem na medailové umístění. Ve finále jsme ale i tak měli zástupce, když roli českého želízka převzal Michal Roman s Jessee Jamesem. Ten ovšem stačil “jen” na bramboru.

mistrovství Evropy 2007

Vratislav, Polsko

Mistrovství Evropy v sousedním Polsku přitáhlo značný počet českých týmů. Velkým lákadlem byla účast jednoho z předních amerických hráčů té doby Rona Watsona. 

Za pouhý rok soutěžení se někteří čeští hráči dokázali dostat na úroveň evropské špičky. Na své první Evropě měla po prvním kole Superminy (Super Pro Toss´n´Fetch) báječně našlápnuto Lucka Schönová s Darrim, kteří se usadili na průběžném prvním místě. Druhé kolo ale této dvojici vůbec nesedlo, nakonec tedy 7. místo. Ale naštěstí jsme měli těch nadějí více. Zásluhou otce českého dogfrisbee Jakuba Štýbra a Pumi mohla ČR slavit první titul Mistra Evropy. S fenkou Angie navíc obsadil 4. místo v té samé disciplíně. Jakub byl také nejúspěšnějším českým závodníkem ve FS Open – s Hupi skončil na 8. místě a získal tak jako vůbec první Čech kvalifikaci na Mistrovství světa USDDN. 

České ženy se poprvé zúčastnily soutěže v Quadrupedu, kde nejlépe dopadla Lucka Schönová s Darrim (43,9m), opět na 7. místě. 

mistrovství Evropy 2006

Sevenum, Holandsko

Rok 2006 byl prvním rokem, kdy se na Mistrovství Evropy vydala opravdová česká VÝPRAVA. Kvůli poruše na autě bohužel nedorazila celá jedna posádka – loňský účastník Jakub Štýbr tentokrát s Pumi, Pavel Ryttnauer a Sára a Alena Smolíková s Keysi. Jedinými zástupci ČR tak byly Marky Urbášková s Chuckie a Míša Andrová s Arnikou, které nastoupily v doplňkové freestylové divizi Starters. Jelikož rok 2006 byl zároveň i rozjezdovým rokem pro dogfrisbee v ČR, nebude asi velkým překvapením, že start na ME byla teprve 2. závodní zkušenost pro Market s Chuckie a 3. pro Míšu s Arnikou.

mistrovství Evropy 2005

Neuss, Německo

Většina lidí v ČR sice ještě vůbec neměla tušení, že existuje něco jako dogfrisbee. Ovšem v Německu na Mistrovství Evropy v doplňkové kategorii FS Starters reprezentoval první Čech. Byl jím Jakub Štýbr. S fenkou tervuerena Hupi se při své evropské premiéře mezi osmatřiceti startujícími umístili v polovině výsledkové tabulky.