RAK Online Dogfrisbee Cup

English below…

Náš svět plný létajících talířů a psích akrobatů se rozrostl. S radostí představujeme sérii online závodů, díky kterým se dogfrisbee může dostat skutečně ke každému. Přidejte se k nám, na plácku za domem, v parku, na louce, kdekoli a zapojte se do naší FUN soutěžní série.

Vytvořili jsme pro vás koncept online závodů, který nejen umožní vyzkoušet si “na sucho” oficiální soutěžní disciplíny. Díky našim skvělým a ochotným freestylovým rozhodčím můžete navíc získat cenné tipy, jak zlepšit a povýšit své sestavy. Abychom podtrhli odlehčenou atmosféru tohoto cupu, mimo “seriózních” bodů za umístění jsou pro týmy nachystány také freestylové bonusy.

A aby to bylo ještě zajímavější i pro mladé hráče, online cup bude mít i svou část pro juniorské hráče. Na následujících řádcích najdete všechno, co k online cupu potřebujete vědět od kompletních pravidel, přes naše parádní sponzory, až po plánované akce.

Our world full of flying discs and great canine athletes has extended. We are happy to introduce a series of online events which makes it possible for anyone to take part in dogfrisbee. Join us in your backyard, in a park, on a meadow or anywhere else and enjoy this FUN competition series. 

We have created a concept of online events that not only gives you an opportunity to try official competition disciplines just as a trial. Thanks to all those amazing, great and willing judges you can also get useful and priceless tips on how to improve your routines. To make it even more obvious that this is a fun and relaxed project we have added – in addition to those “serious” placement points – special freestyle jackpots. 

And to make it even more interesting for young players, the online cup will also have its Junior winner and there are prices for best Juniors at each event. Below you are going to find everything you need to know about the Cup from the rules, our sponsors to the events´ calendar.